1395/03/15

بر خلاف تصور اکثر مردم, جرمگیری هیچ گونه آسیبی به مینای دندان وارد نمی کند. بلکه در صورت وجود جرم, جرمگیری بسیار مفید بوده و به حفظ استخوان در اطراف دندان بسیار کمک می کند. دکتر محسن میمنت آبادی

بر خلاف تصور اکثر مردم, جرمگیری هیچ گونه آسیبی به مینای دندان وارد نمی کند. بلکه در صورت وجود جرم, جرمگیری بسیار مفید بوده و به حفظ استخوان در اطراف دندان بسیار کمک می کند.

تجمع مواد غذایی و املاح موجود در بزاق و باکتری ها بر روی دندان و عدم تمیز نمودن دندان ها, موجب تشکیل لایه سفید رنگی به نام " پلاک میکروبی " بر روی دندان ها می شود. پلاک میکروبی در واقع همان لایه سفید رنگی است که در صوذت عدم استفاده از مسواک پس از چند روز بر روی دندان ها تشکیل می شود و حاوی بیش از یکصد هزار باکتری می باشد.

پس از مدتی پلاک میکروبی معدنی و سخت می شود و محل مناسبی برای تجمع میکروب های پوسیدگی زا و مضر برای لثه خواهد شد. به همین دلیل در صورتی که جرمگیری انجام نگردد, تحلیل شدید در لثه و استخوان و نیز پوسیدگی در دندان رخ خواهد داد. 

متاسفانه یک باور غلط در میان مردم مبنی بر مضر بودن جرمگیری برای دندان و مینای آن رواج یافته است. بر اساس یافته های بالینی, جرمگیری هیچ گونه آسیبی به مینای دندان نمی رساند.

پس از جرمگیری به مدت چند روز ممکن است دندان ها به تغییرات دما ( سرما و گرما ) حساس باشند که ناشی از تحلیل لثه به دلیل وجود جرم می باشد. این حالت گذرا می باشد و پس از چند روز از بین خواهد رفت. و در صورتی که برای مدت طولانی باقی بماند باید به دندانپزشک مراجعه نمود. 

آثار منفی جرم و پلاک تنها محدود به دهان و دندان‌ها نبوده و می‌تواند پیامدهای مضری برای کل بدن نیز داشته باشد. بروز التهاب و عفونت در لثه‌ها منجر به تولید عوامل التهابی در بدن و جریان خون می‌شود و این عوامل التهابی می‌توانند بر روی سایر اندام‌ها آثار مخربی داشته باشند. به طور مثال التهاب لثه‌ها در زنان باردار می‌تواند ریسک زایمان زودرس یا تولد نوزاد با وزن کم را افزایش دهد.

التهاب لثه‌ها و عوامل التهابی ناشی از آن‌ها می‌تواند ریسک بروز سکته‌های قلبی و مغزی را نیز افزایش دهد. همچنین التهاب لثه‌ها در افراد مبتلا به بیماری قند یا دیابت می‌تواند کنترل قند خون را دچار اختلال کند و فرد مجبور می‌شود از دارو یا انسولین بیشتری جهت کنترل قند خون خود استفاده کند.

 یکی از عوامل مخرب جرم, ایجاد التهاب لثه است. بنابراین در صورت وجود التهاب لثه و متعاقب آن خونریزی از لثه ها هنگام مسواک زدن و یا بصورت خودبخود, هرچه سریعتر به دندانپزشک خود مراجعه نمایید.

 

دکتر محسن میمنت آبادی 

لبخنــــــد زیبا
امروزه دندانپزشکی تنها در مواقع درد دندان یا عفونت مورد استفاده نیست، دندانپزشکی نوین ارائه دهنده خدمات دندانپزشکی با رویکرد زیبائی است. کلینیک دندانپزشکی دکتر محسن میمنت با نیت گردآوری تجهیزات روز دنیا به منظور خدمات رسانی کامل و بدون نقص به بیماران تاسیس گردید.
اطلاعات بیشتـــــر از این موضوع
نیاوران . ابتدای پورابتهاج . بعد از کاخ نیاوران . جنب بانک صادرات . پلاک 366
021-22829107
mohsen.meimanat@gmail.com
خـــدمــات برگزیده