1395/03/23

یکی از متداول ترین سؤالاتی که در زمینه ی دنداپزشکی در میان مردم مطرح می شود, مزیت یا عیب یکی از ترمیم ها فوق نسبت به دیگری است.

سؤالاتی که  اکثر بیماران و مراجعه کنندگان از دندانپزشک خود می پرسند:
" آمالگام بهتر است یا کامپوزیت؟"
" درسته که می گن آمالگام سرطانزاست؟!!!!!"
" درسته که آمالگام خیلی محکمتر از کامپوزیته؟!"

برای پاسخ به این سوالات باید ابتدا تعاریف پایه در این زمینه را توضیح دهیم.


آمالگام

ماده ای است نقره ای رنگ که با گذشت زمان و با اکسید شدن در داخل دهان, رنگ آن تیره و سیاه می گردد.
آمالگام ترکیبی است از پودر چند فلز که توسط جیوه مایع با هم ترکیب شده و ترکیبی خمیری ایجاد می گردد که با اعمال فشار در داخل حفره ی تهیه شده قرار می گیرد.

ویژگی های ترمیم های آمالگام:( مزایا و معایب)

1- برای ترمیم آمالگام باید حفره های استاندارد با ابعاد مشخصی تهیه گردد. بنابراین در اکثر اوقات برای اینکه ترمیم آمالگام از استحکام کافی برخوردار باشد, باید بافت سالم دندان نیز تراش بخورد. ( عیب )
2- در مواردی که نتوان بزاق و خونریزی حین ترمیم را کنترل کرد, آمالگام نسبت به کامپوزیت بهتر است.( مزیت )
3- در طولانی مدت بین ماده ی ترمیمی ( کامپوزیت و آمالگام ) فاصله ی میکرونی ایجاد می شود که می تواند موجب نفوذ میکروب و ایجاد پوسیدگی در زیر ترمیم بکند. در آمالگام به دلیل داشتن ماهیت فلزی و اکسید شدن در تماس با بزاق, این فضا توسط اکسید تولید شده از آمالگام پر می شود.( مزیت )
4- به دلیل اکسید شدن, پس از مدتی آمالگام تیره می شود و رنگ تیره را به دندان نیز منتقل می کند. بنابراین فاقد زیبایی است.( عیب )
5- آمالگام هیچگونه چسبندگی به بافت دندان ندارد, بنابراین موجب تقویت بافت ضعیف دندان نمی گردد.( عیب )
6- به دلیل مسایل زیبایی, در دندان های جلویی قابل انجام نیست.( عیب)


کامپوزیت

ترکیبی است رزینی به رنگ سفید ( همرنگ دندان ) که در سال های اخیر در ترمیم های دندانپزشکی مورد استقبال بیشتری قرار گرفته است.
یکی از باورهای غلط در میان مردم در خصوص ترمیم کامپزیت این است که" از استحکام کمتری نسبت به آمالگام برخوردارند. " این باور کاملاً غلط می باشد. چرا که در صورتی که از کامپوزیت های مرغوب ( سازندگان معتبر در این زمینه, کامپوزیت های مخصوص دندان های پشتی را می سازند که استحکام مشابه و حتی در بعضی موارد بیشتر از آمالگام دارند) استفاده شود, استحکامی مشابه و حتی در برخی موارد بیشتر از آمالگام بدست می آید.

ویژگی های ترمیم های کامپوزیت :

1- به دلیل اینکه نیاز به تهیه حفره استاندارد( کلاسیک ) ندارد, فقط پوسیدگی ها برداشته می شوند و در جای آنها کامپوزیت قرار می گیرد. و نیازی به تراش بافت سالم دندان نیست.( مزیت )
2- در صورتی که نتوان محیط را کاملاً خشک و ایزوله نمود, نباید انجام شود و در صورت استفاده در چنین شرایطی, کیفیت و عمر درمان بسیار پایین خواهد بود.( عیب )
3- در حین کار, بسیار حساس و زمان بر می باشد. ( عیب )
4- به دلیل همرنگ بودن با دندان, از زیبایی مناسبی برخوردار است.( مزیت )
5- به دلیل پیوند شیمیایی با دندان ( استفاده از چسب های مخصوص در حین ترمیم ), موجب افزایش استحکام در دیواره های ضعیف دندان می شود.( مزیت )
6- در طولانی مدت, به دلیل از بین رفتن پیوند شیمیایی, فضایی بین ماده ترمیم و دندان ایجاد می گردد که می تواند محلی برای تجمع میکروب ها و افزایش استعداد به پوسیدگی گردد.( عیب )


نکته پایانی :
در دندانپزشکی نوین, استفاده از کامپوزیت گوی سبقت را از آمالگام ربوده ( علیرغم سخت تر بودن انجام آن ) و در سال های آینده کاملاً جایگزین ترمیم های آمالگام می شوند. به صورتی که در حال حاضر, در برخی از کشورها , 100 درصد ترمیم ها با استفاده از کامپوزیت انجام می گردد.


دکتر محسن میمنت آبادی


نیاوران - ابتدای پور ابتهاج - جنب بانک صادرات - پلاک 366

22829189  -  22829107  -  09198251063

لبخنــــــد زیبا
امروزه دندانپزشکی تنها در مواقع درد دندان یا عفونت مورد استفاده نیست، دندانپزشکی نوین ارائه دهنده خدمات دندانپزشکی با رویکرد زیبائی است. کلینیک دندانپزشکی دکتر محسن میمنت با نیت گردآوری تجهیزات روز دنیا به منظور خدمات رسانی کامل و بدون نقص به بیماران تاسیس گردید.
اطلاعات بیشتـــــر از این موضوع
نیاوران . ابتدای پورابتهاج . بعد از کاخ نیاوران . جنب بانک صادرات . پلاک 366
021-22829107
mohsen.meimanat@gmail.com
خـــدمــات برگزیده