1395/06/17

ایمپلنت نیز مانند سایر درمان های پزشکی و دندانپزشکی دارای عوارضی است که موقت و گذرا بوده و پس از مدتی از بین خواهد رفت. در این مقاله سعی بر توضیح عوارض ایمپلنت و راه های کاهش آن ها شده است.

برای بسیاری از مراجعه کنندگان به مراکز دندانپزشکی این سؤال پیش می آید که آیا ایمپلنت عوارض دارد؟


پس از مطالعه این مقاله پاسخ سؤالات زیر را دریافت خواهید کرد:

  • عوارض ایمپلنت دندان چیست؟
  • آیا ایمپلنت عوارض دارد؟
  • عوارض ایمپلنت موقت است یا دائم؟
  • معایب ایمپلت چیست؟

 


بهتر است قبل از بررسی عوارض احتمالی ایمپلنت؛ واژه ی عارضه یا عوارض درمانی را تعریف کنیم.

عوارض درمانی به هرگونه مشکل حین یا پس از درمان اطلاق می گردد که به دو صورت دائم ( ماندگار ) و موقت می باشد. که می توان گفت تمامی درمان های پزشکی دارای عوارض موقت هستند که مهمترین آن ها درد می باشد.

عوارض دائم نیز مشکلاتی هستند که به واسطه درمان ایجاد می گردند و در مقابل فوایدی که درمان برای بیمار دارد، قابل چشم پوشی می باشد.

و در پایان نیز معایب درمان ایمپلنت در مقایسه با سایر درمان های مشابه از جمله بریج ( روکش ) یا پروتز های متحرک توضیح داده می شود.

 


عوارض ایمپلنت:

معمولاً درمان ایمپلنت در صورتی که به درستی انجام گردد، عوارض دائمی نداشته و تعدادی عوارض موقت دارد که به صورت کامل در ادامه توضیح داده می شود.

 

  • درد ( موقت )

در حین کاشت ایمپلنت به دلیل استفاده از بی حسی، هیچ گونه دردی احساس نمی شود. و درد پس از اتمام بی حسی احساس می شود که برای جلوگیری از آن می توانید قبل از اتمام بی حسی در ناحیه، از داروهای ضد درد ( مُسَکن ) استفاده نمایید. داروی پیشنهادی در اکثر موارد ایپوبروفن و یا ژلوفن می باشد. اما در مواردی به صلاحدید متخصص جراحی نوع دارو تغییر می یابد که بهتر است در زمینه مصرف داروها با متخصص جراحی خود که درمان ایمپلنت را انجام می دهد مشاوره نمایید.بهترین زمان برای مصرف داروهای ضد درد نیم تا یک ساعت قبل از انجام درمان می باشد.

 


  • تورم و کبودی( موقت )

در اکثر موارد پس از کاشت دندان ( ایمپلنت ) به دلیل انجام جراحی، تورم و کبودی در صورت و بافت نرم اطراف ایمپلنت ایجاد می گردد. این عوارض هم موقت بوده و معمولاً سه روز و حداکثر یک هفته طول می کشد تا بصورت کامل از بین برود.

برای کاهش تورم و کبودی بهتر است به محض اتمام جراحی، از کمپرس سرما یا یخ بر روی صورت استفاده گردد و پس از 6 ساعت از کمپرس گرم به مدت دو روز استفاده گردد.

معمولاً در مراکزی که ایمپلنت و سایر جراحی های ها دهان و دندان بصورت تخصصی انجام می گردد کمپرس سرما و گرما به بیمار داده می شود.


یکی از روش های بسیار مؤثر در کاهش تورم و کبودی پس از هرگونه جراحی از جمله ایمپلنت، استفاده از لیزر های کم توان پس از جراحی است.

 

در صورتی که همزمان با ایمپلنت دندان نیاز به پیوند استخوان و لثه نیز وجود داشته باشد، عوارض فوق به صورت شدید تر و طولانی تر ( حداکثر یک هفته ) دیده می شوند.

استفاده از لیزر علاوه بر کاهش عوارض فوق، بر سرعت و کیفیت رشد استخوان اطراف ایمپلنت را بصورت چشمگیری افزایش می دهد.

 معایب ایمپلنت

معایب ایمپلنت شامل موارد زیر می باشد:

 

  • زمان طولانی درمان

یکی از معایب ایمپلنت طولانی بودن زمان درمان می باشد. به این معنی که از زمان کاشت ایمپلنت تا قرار دادن روکش بر روی آن، حداقل 3 ماه و حداکثر 6 ماه طول می کشد. ( در موارد استثنا از جمله ایمپلنت در ناحیه زیبایی و ایمپلنت دندان جلو و ... این زمان می تواند به یک هفته کاهش یابد ).

 

  • هزینه ایمپلنت

یکی دیگر از معایب ایمپلنت هزینه بالای آن می باشد. دلایل بالا بودن هزینه ایمپلنت علاوه بر تخصصی بودن درمان، هزینه های لابراتوار ( روکش ) و قطعات ایمپلنت می باشد.

برای اطلاع از هزینه ایمپلنت در گروه دندانپزشکی میمنت می توانید در گفتگوی آنلاین سؤالات خود را مطرح نمایید و یا با شماره ی 22829189 تماس حاصل نمایید.

 

  • تعداد مراجعات

یکی دیگر از معایب ایمپلنت نیاز به چند جلسه مراجعه برای اتمام درمان وجود دارد. همچنین پس از پایان درمان، نیاز به مراجعات منظم برای بررسی وضعیت ایمپلنت بصورت 6 ماه تا یک سال یکبار وجود دارد.


درمان ایمپلنت در گروه دندانپزشکی میمنت توسط دکتر مهدی کدخدازاده ؛ متخصص جراحی لثه و ایمپلنتولوژیست و از اساتید دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی انجام می گردد.

گروه دندانپزشکی میمنت

نیاوران - ابتدای پورابتهاج - بعد از کاخ نیاوران

22829189  -  22829107  -  09198251063


اینستاگرام : meimanat_clinic


لبخنــــــد زیبا
امروزه دندانپزشکی تنها در مواقع درد دندان یا عفونت مورد استفاده نیست، دندانپزشکی نوین ارائه دهنده خدمات دندانپزشکی با رویکرد زیبائی است. کلینیک دندانپزشکی دکتر محسن میمنت با نیت گردآوری تجهیزات روز دنیا به منظور خدمات رسانی کامل و بدون نقص به بیماران تاسیس گردید.
اطلاعات بیشتـــــر از این موضوع
نیاوران . ابتدای پورابتهاج . بعد از کاخ نیاوران . جنب بانک صادرات . پلاک 366
021-22829107
mohsen.meimanat@gmail.com
خـــدمــات برگزیده