1395/05/03

حتماً این سؤال برای شما هم پیش آمده است که آیا دندان های شیری نیاز به ترمیم و سایر درمان های دندانپزشکی دارند یا اینکه در صورت پوسیدگی باید آن ها را خارج نمود(کشید)؟

دندان های انسان در دو مرحله رویش خواهند یافت. ابتدا و در حدود شش ماهگی دندان های شیری شروع به رویش می کنند و طی حدود 3 سالگی 20 دندان شیری به صورت کامل در داخل دهان کودک رویش یافته اند.

اولین دندان دائمی نز در سن 6 سالگی رویش یافته و آخرین دندان دائمی نیز در حدود 14 سالگی رویش می یابد( دندان عقل مستثنی می باشد).در این مقاله سعی شده است تا اطلاعات شما را در خصوص دندان شیری کامل کنیم.
هر کودک دارای 20 دندان شیری می باشد که سهم هر فک 10 دندان می باشد. هر دندان شیری در سن مشخصی افتاده و دندان دائمی جایگزین آن می شود.


وظایف دندان های شیری
1- دندان های شیری نقش بسزایی در جویدن و تغذیه کودکان دارند.
2- دومین نقشی که می توان برای دندان های شیری برشمرد, کمک به کودک در راستای کسب مهارت های صحبت کردن و بیان کلمات و حروف می باشد که در خصوص فقدان دندان های شیری زودتر از موعد( مخصوصاً دندان های جلویی هر دو فک ) کودک دچار مشکل در ادای بعضی حروف و کلمات خواهد شد.
3- دندان های شیری نقش مهمی در زیبایی کودک و در نتیجه افزایش اعتماد بنفس او دارند.
4- دندان های شیری در داخل دهان فضایی متناسب با اندازه ی دندان دائمی زیرین خود حفظ می کنند که در زمان مناسب می افتند و دندان دائمی در جای آنها رویش می یابد. در صورتی که دندان  شیری زودتر از موعد خارج گردند, دندان های پشتی به سمت جای خالی آن کج شده و در نتیجه فضای متناسب با اندازه دندان دائمی زیرین از بین رفته و دندان دائمی قادر به رویش نبوده و به صورت نهفته در داخل استخوان باقی خواهد ماند.
در صورتی که دندانپزشک کودکان بنابه دلایلی مجبور به خارج نمودن یا کشیدن دندان شیری پیش از موعد گردد, از وسیله به نام فضا نگهدار برای حفظ فضای موجود و جلوگیری از کج شدن دندان های پشتی استفاده می کند.
با توجه به نقش های دندان های شیری, باید توجه خاص به آنها و نیز درمان های آن ها گردد. بنابراین کودک به محض رویش اولین دندان شیری در حدود 6 ماهگی, به صورت منظم و هر 6 ماه یکبار توسط دندانپزشک معاینه گردد.
دندانپزشک کودکان در جلسات اول سعی بر آموزش والدین در راستای اصول رعایت بهداشت دهان و دندان کودک و نیز روش های پیشگیری از پوسیدگی خواهد داشت. و در معاینات منظم 6 ماهه, در صورت مشاهده پوسیدگی نسبت به ترمیم آن اقدام می نماید.
دندانپزشک کودکان همچنین از 4 سالگی شروع به فلوراید تراپی جهت مقاوم سازی دندان ها در برابر پوسیدگی به صورت منظم و معمولاً هر 6 ماه یکبار می کنند.

سؤالات خود را در این زمینه از ما بپرسید.

دکتر محسن میمنت آبادی

دندانپزشک زیبایی


گروه دندانپزشکی میمنت

نیاوران - ابتدای پورابتهاج - بعد از کاخ نیاوران

22829189  -  22829107  -  09198251063


اینستاگرام : meimanat_clinic

لبخنــــــد زیبا
امروزه دندانپزشکی تنها در مواقع درد دندان یا عفونت مورد استفاده نیست، دندانپزشکی نوین ارائه دهنده خدمات دندانپزشکی با رویکرد زیبائی است. کلینیک دندانپزشکی دکتر محسن میمنت با نیت گردآوری تجهیزات روز دنیا به منظور خدمات رسانی کامل و بدون نقص به بیماران تاسیس گردید.
اطلاعات بیشتـــــر از این موضوع
نیاوران . ابتدای پورابتهاج . بعد از کاخ نیاوران . جنب بانک صادرات . پلاک 366
021-22829107
mohsen.meimanat@gmail.com
خـــدمــات برگزیده