اخبـــــار
اطلاعات کامل درباره ایمپلنت دندان
1395/09/10

ایمپلنت به معنایی که در حال حاضر می شناسیم، در سال 1952 توسط جراح ارتوپد سوئدی اختراع گردید. ایمپلنت دندان یک قطعه ی تیتانیومی است که توسط متخصص جراحی و ایمپلنت درون استخوان قرار می گیرد و پس از گذشت مدتی قطعه ی پروتزی یا روکش روی آن قرار می گیرد.

ایمپلنت در نهایت شامل سه قطعه می باشد.

-        فیکسچر ( Fixture ) یا قطعه ای که درون استخوان قرار می گیرد

-        اباتمنت ( Abutment ) یا قطعه ای روی فیکسچر پیچ می گردد

-        روکش ( Crown ) که روی اباتمنت چسبانده و یا پیچ می شود

 

چه مدت طول می کشد تا بتوان روکش یا قطعه ی پروتزی را روی ایمپلنت قرار داد؟

پس از کاشت ایمپلنت باید صبر کنیم تا استخوان کاملاً اطراف ایمپلنت ساخته شود که بتوانیم روکش یا قطعه ی پروتزی را روی آن قرار دهیم. زمان مورد نیاز پس از جراحی کاشت ایمپلنت جهت قرار دادن روکش یا قطعه ی پروتزی روی آن از صفر تا 6 ماه متغیر می باشد. این مدت بستگی به عوامل زیادی دارد که در زیر به تعدادی از آنها اشاره می کنیم:

-         جنس و کیفیت استخوان

-         نوع ایمپلنت و فرآوری که روی سطح آن انجام شده است

-         نیاز یا عدم نیاز به پیوند و بازسازی استخوان

 

معمولاً در صورتی که حین کاشت ایمپلنت نیازی به پیوند استخوان نباشد بین 2 تا 3 ماه و در صورت پیوند و بازسازی استخوان حین کاشت ایمپلنت، پس از حدود 5 تا 6 ماه روکش یا قطعه ی پروتزی را روی آن قرار می دهیم.

استفاده از لیزر در کاشت ایمپلنت دندان موجب تسریع در پیوند میان استخوان و ایمپلنت می گردد. بنابراین در مراکز دندانپزشکی که از لیزر استفاده می گردد، زمان مورد نیاز برای پیوند میان استخوان و سطح ایمپلنت کمتر می باشد.

 

آیا می توان به محض کاشت ایمپلنت روی آن روکش قرار داد؟( جهت حفظ زیبایی )

بله. بهتر است مدت زمان لازم که به آن اشاره شد سپری شود. اما در موارد خاص از جمله کسانی که به واسطه ی جایگاه شغلی یا اجتماعی نمی توانند مدت زمان ذکر شده را سپری نمایند، می توان به محض کاشتن ایمپلنت روکش موقت و یا حتی دایم روی آن قرار داد.( این درمان پیچیدگی های مخصوص خود را دارد و در برخی موارد امکانپذیر نمی باشد)

 

چه کسانی مجاز به کاشت ایمپلنت دندان می باشند؟

تقریباً تمامی دندانپزشکانی که دوره های لازم و تخصصی کاشت ایمپلنت را گذرانده اند مجاز به کاشت ایمپلنت می باشند. اما از آنجا که این درمان نیز مانند سایر درمان های پزشکی ممکن است چالش برانگیز باشد؛ بهتر است درمان ایمپلنت توسط متخصصین مربوطه ( متخصص جراحی فک و صورت و متخصص جراحی لثه و ایمپلنت ) انجام گردد.

 

آیا می توان برای افراد سیگاری ایمپلنت انجام داد؟

افرادی که مصرف بالای سیگار دارند کاندیدای مناسب برای کاشت ایمپلنت دندان نیستند. در صورت ترک سیگار برای این اشخاص نیز می توان درمان ایمپلنت انجام داد.

 

چه کسانی قادر به دریافت ایمپلنت نیستند؟

درمان ایمپلنت یک درمان بی خطر و تقریباً موفق بوده و در اکثر موارد می توان آن را انجام داد. افرادی که مبتلا به بیماری های خونی، دیابت کنترل نشده و بیماری حاد سیستمیک هستند قادر به دریافت ایمپلند دندان نیستند. افرای که مبتلا به دیابت کنترل شده هستند، می توانند ایمپلنت دندان دریافت کنند.

 

آیا نوع روکش مورد استفاده در عمر و کیفیت درمان تأثیرگذار می باشد؟

بله. روکش های تمام سرامیک در مقایسه با روکش هایی که لایه ی زیرین فلز و لایه روی فلز از سرامیک می باشد، به مراتب کمتر موجب التهاب لثه و متعاقب آن تحلیل لثه و به خطر افتادن سلامت ایمپلنت می گردد. بنابراین بهتر است روی ایمپلنت دندان از روکش تمام سرامیک استفاده گردد.


درصورتی که تمام دندان های یک فک از دست رفته باشد برای جایگزینی به تعداد دندان ها باید ایمپلنت کاشته شود؟

خیر. در اکثر موارد این مورد امکانپذیر و منتقی نمی باشد. و کل فک با تعداد ایمپلنت کمتر بازسازی می شود. حداقل ایمپلنت مورد نیاز برای بازسازی یک فک 4 عدد ایمپلنت می باشد.

نیاوران . ابتدای پورابتهاج . بعد از کاخ نیاوران . جنب بانک صادرات . پلاک 366
021-22829107
mohsen.meimanat@gmail.com
خـــدمــات برگزیده